E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bekéier-en bekehren (D) – convertir (F)
Stammformen bekéier-enbekéier-tbekéier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbekéier-en
dubekéier-s
hien/si,hatt/etbekéier-t
mirbekéier-en
dirbekéier-t
sibekéier-en
Passé composé
echhubekéier-t
duhuesbekéier-t
hien/si,hatt/ethuetbekéier-t
mirhubekéier-t
dirhuttbekéier-t
sihubekéier-t
Plus-que-parfait
echhatbekéier-t
duhasbekéier-t
hien/si,hatt/ethatbekéier-t
mirhatebekéier-t
dirhatbekéier-t
sihatebekéier-t
Futur I
echwäert bekéier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bekéier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbekéier-en
dugéifsbekéier-en
hien/si,hatt/etgéifbekéier-en
mirgéifebekéier-en
dirgéiftbekéier-en
sigéifebekéier-en
Conditionnel Passé composé
echhättbekéier-t
duhässbekéier-t
hien/si,hatt/ethättbekéier-t
mirhättebekéier-t
dirhättbekéier-t
sihättebekéier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbekéier!
Plurielbekéier-t!
bekéier-t
bekéier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibekéier-t
dugëssbekéier-t
hie/si,hatt/etgëttbekéier-t
mirgibekéier-t
dirgittbekéier-t
sigibekéier-t
Passé composé
echsibekéier-t ginn
dubassbekéier-t ginn
hien/si,hatt/etassbekéier-t ginn
mirsibekéier-t ginn
dirsiddbekéier-t ginn
sisibekéier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbekéier-t ginn
duwaarsbekéier-t ginn
hien/si,hatt/etwarbekéier-t ginn
mirwarebekéier-t ginn
dirwaartbekéier-t ginn
siwarebekéier-t ginn
Futur I
echwäert bekéier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bekéier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bekéier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bekéier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bekéier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akéier-enbäikéier-endropkéier-enëmkéier-enerauskéier-enkéier-enofkéier-enukéier-enverkéier-envirverkéier-en zoukéier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles