E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dropkéieren
Stammformen dropkéierenkéiert dropdropgekéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (drop-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkéieren drop
dukéiers drop
hien/si,hatt/etkéiert drop
mirkéieren drop
dirkéiert drop
sikéieren drop
Passé composé
echhunndropgekéiert
duhuesdropgekéiert
hien/si,hatt/ethuetdropgekéiert
mirhunndropgekéiert
dirhuttdropgekéiert
sihunndropgekéiert
Plus-que-parfait
echhatdropgekéiert
duhasdropgekéiert
hien/si,hatt/ethatdropgekéiert
mirhatendropgekéiert
dirhatdropgekéiert
sihatendropgekéiert
Futur I
echwäert dropkéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dropgekéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdropkéieren
dugéifsdropkéieren
hien/si,hatt/etgéifdropkéieren
mirgéifendropkéieren
dirgéiftdropkéieren
sigéifendropkéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdropgekéiert
duhässdropgekéiert
hien/si,hatt/ethättdropgekéiert
mirhättendropgekéiert
dirhättdropgekéiert
sihättendropgekéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkéier drop!
Plurielkéiert drop!
dropgekéiert
dropkéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndropgekéiert
dugëssdropgekéiert
hie/si,hatt/etgëttdropgekéiert
mirginndropgekéiert
dirgittdropgekéiert
siginndropgekéiert
Passé composé
echsinndropgekéiert ginn
dubassdropgekéiert ginn
hien/si,hatt/etassdropgekéiert ginn
mirsinndropgekéiert ginn
dirsidddropgekéiert ginn
sisinndropgekéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardropgekéiert ginn
duwaarsdropgekéiert ginn
hien/si,hatt/etwardropgekéiert ginn
mirwarendropgekéiert ginn
dirwaartdropgekéiert ginn
siwarendropgekéiert ginn
Futur I
echwäert dropgekéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dropgekéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dropgekéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dropgekéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dropgekéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akéierenbäikéierenbekéierenëmkéierenerauskéierenkéierenofkéierenukéierenverkéierenvirverkéieren zoukéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles