E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofkéieren abkehren (D)
Stammformen ofkéierenkéiert ofofgekéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkéieren of
dukéiers of
hien/si,hatt/etkéiert of
mirkéieren of
dirkéiert of
sikéieren of
Passé composé
echhunnofgekéiert
duhuesofgekéiert
hien/si,hatt/ethuetofgekéiert
mirhunnofgekéiert
dirhuttofgekéiert
sihunnofgekéiert
Plus-que-parfait
echhatofgekéiert
duhasofgekéiert
hien/si,hatt/ethatofgekéiert
mirhatenofgekéiert
dirhatofgekéiert
sihatenofgekéiert
Futur I
echwäert ofkéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgekéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofkéieren
dugéifsofkéieren
hien/si,hatt/etgéifofkéieren
mirgéifenofkéieren
dirgéiftofkéieren
sigéifenofkéieren
Conditionnel Passé composé
echhättofgekéiert
duhässofgekéiert
hien/si,hatt/ethättofgekéiert
mirhättenofgekéiert
dirhättofgekéiert
sihättenofgekéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkéier of!
Plurielkéiert of!
ofgekéiert
ofkéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofgekéiert
dugëssofgekéiert
hie/si,hatt/etgëttofgekéiert
mirginnofgekéiert
dirgittofgekéiert
siginnofgekéiert
Passé composé
echsinnofgekéiert ginn
dubassofgekéiert ginn
hien/si,hatt/etassofgekéiert ginn
mirsinnofgekéiert ginn
dirsiddofgekéiert ginn
sisinnofgekéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarofgekéiert ginn
duwaarsofgekéiert ginn
hien/si,hatt/etwarofgekéiert ginn
mirwarenofgekéiert ginn
dirwaartofgekéiert ginn
siwarenofgekéiert ginn
Futur I
echwäert ofgekéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgekéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofgekéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofgekéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofgekéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akéierenbäikéierenbekéierendropkéierenëmkéierenerauskéierenkéierenukéierenverkéierenvirverkéieren zoukéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles