E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virverkéieren
Stammformen virverkéierenverkéiert virvirverkéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (vir-ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverkéiere vir
duverkéiers vir
hien/si,hatt/etverkéiert vir
mirverkéiere vir
dirverkéiert vir
siverkéiere vir
Passé composé
echhuvirverkéiert
duhuesvirverkéiert
hien/si,hatt/ethuetvirverkéiert
mirhuvirverkéiert
dirhuttvirverkéiert
sihuvirverkéiert
Plus-que-parfait
echhatvirverkéiert
duhasvirverkéiert
hien/si,hatt/ethatvirverkéiert
mirhatevirverkéiert
dirhatvirverkéiert
sihatevirverkéiert
Futur I
echwäert virverkéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virverkéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirverkéieren
dugéifsvirverkéieren
hien/si,hatt/etgéifvirverkéieren
mirgéifevirverkéieren
dirgéiftvirverkéieren
sigéifevirverkéieren
Conditionnel Passé composé
echhättvirverkéiert
duhässvirverkéiert
hien/si,hatt/ethättvirverkéiert
mirhättevirverkéiert
dirhättvirverkéiert
sihättevirverkéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkéier vir!
Plurielverkéiert vir!
virverkéiert
virverkéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivirverkéiert
dugëssvirverkéiert
hie/si,hatt/etgëttvirverkéiert
mirgivirverkéiert
dirgittvirverkéiert
sigivirverkéiert
Passé composé
echsivirverkéiert ginn
dubassvirverkéiert ginn
hien/si,hatt/etassvirverkéiert ginn
mirsivirverkéiert ginn
dirsiddvirverkéiert ginn
sisivirverkéiert ginn
Plus-que-parfait
echsivirverkéiert ginn
duwaarsvirverkéiert ginn
hien/si,hatt/etwarvirverkéiert ginn
mirwarevirverkéiert ginn
dirwaartvirverkéiert ginn
siwarevirverkéiert ginn
Futur I
echwäert virverkéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virverkéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif virverkéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif virverkéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier virverkéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akéierenbäikéierenbekéierendropkéierenëmkéierenerauskéierenkéierenofkéierenukéierenverkéierenzoukéieren
Remarquen (intern)
beutung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles