E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virverkéier-en
Stammformen virverkéier-enverkéier-t virvirverkéier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (vir-ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverkéier-e vir
duverkéier-s vir
hien/si,hatt/etverkéier-t vir
mirverkéier-e vir
dirverkéier-t vir
siverkéier-e vir
Passé composé
echhuvirverkéier-t
duhuesvirverkéier-t
hien/si,hatt/ethuetvirverkéier-t
mirhuvirverkéier-t
dirhuttvirverkéier-t
sihuvirverkéier-t
Plus-que-parfait
echhatvirverkéier-t
duhasvirverkéier-t
hien/si,hatt/ethatvirverkéier-t
mirhatevirverkéier-t
dirhatvirverkéier-t
sihatevirverkéier-t
Futur I
echwäert virverkéier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virverkéier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirverkéier-en
dugéifsvirverkéier-en
hien/si,hatt/etgéifvirverkéier-en
mirgéifevirverkéier-en
dirgéiftvirverkéier-en
sigéifevirverkéier-en
Conditionnel Passé composé
echhättvirverkéier-t
duhässvirverkéier-t
hien/si,hatt/ethättvirverkéier-t
mirhättevirverkéier-t
dirhättvirverkéier-t
sihättevirverkéier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkéier vir!
Plurielverkéier-t vir!
virverkéier-t
virverkéier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivirverkéier-t
dugëssvirverkéier-t
hie/si,hatt/etgëttvirverkéier-t
mirgivirverkéier-t
dirgittvirverkéier-t
sigivirverkéier-t
Passé composé
echsivirverkéier-t ginn
dubassvirverkéier-t ginn
hien/si,hatt/etassvirverkéier-t ginn
mirsivirverkéier-t ginn
dirsiddvirverkéier-t ginn
sisivirverkéier-t ginn
Plus-que-parfait
echsivirverkéier-t ginn
duwaarsvirverkéier-t ginn
hien/si,hatt/etwarvirverkéier-t ginn
mirwarevirverkéier-t ginn
dirwaartvirverkéier-t ginn
siwarevirverkéier-t ginn
Futur I
echwäert virverkéier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virverkéier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif virverkéier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif virverkéier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier virverkéier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akéier-enbäikéier-enbekéier-endropkéier-enëmkéier-enerauskéier-enkéier-enofkéier-enukéier-enverkéier-enzoukéier-en
Remarquen (intern)
beutung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles