E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoukéieren zuwenden, zudrehen (D)tourner (le dos à  qn) (F)
Stammformen zoukéierenkéiert zouzougekéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkéieren zou
dukéiers zou
hien/si,hatt/etkéiert zou
mirkéieren zou
dirkéiert zou
sikéieren zou
Passé composé
echhunnzougekéiert
duhueszougekéiert
hien/si,hatt/ethuetzougekéiert
mirhunnzougekéiert
dirhuttzougekéiert
sihunnzougekéiert
Plus-que-parfait
echhatzougekéiert
duhaszougekéiert
hien/si,hatt/ethatzougekéiert
mirhatenzougekéiert
dirhatzougekéiert
sihatenzougekéiert
Futur I
echwäert zoukéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougekéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoukéieren
dugéifszoukéieren
hien/si,hatt/etgéifzoukéieren
mirgéifenzoukéieren
dirgéiftzoukéieren
sigéifenzoukéieren
Conditionnel Passé composé
echhättzougekéiert
duhässzougekéiert
hien/si,hatt/ethättzougekéiert
mirhättenzougekéiert
dirhättzougekéiert
sihättenzougekéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkéier zou!
Plurielkéiert zou!
zougekéiert
zoukéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzougekéiert
dugësszougekéiert
hie/si,hatt/etgëttzougekéiert
mirginnzougekéiert
dirgittzougekéiert
siginnzougekéiert
Passé composé
echsinnzougekéiert ginn
dubasszougekéiert ginn
hien/si,hatt/etasszougekéiert ginn
mirsinnzougekéiert ginn
dirsiddzougekéiert ginn
sisinnzougekéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarzougekéiert ginn
duwaarszougekéiert ginn
hien/si,hatt/etwarzougekéiert ginn
mirwarenzougekéiert ginn
dirwaartzougekéiert ginn
siwarenzougekéiert ginn
Futur I
echwäert zougekéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougekéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zougekéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zougekéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zougekéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akéierenbäikéierenbekéierendropkéierenëmkéierenerauskéierenkéierenofkéierenukéierenverkéierenvirverkéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles