E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
akelleren einkellern (D) – faire provision de (F)
Stammformen akellerenkellert anagekellert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkelleren an
dukellers an
hien/si,hatt/etkellert an
mirkelleren an
dirkellert an
sikelleren an
Pass compos
echhunnagekellert
duhuesagekellert
hien/si,hatt/ethuetagekellert
mirhunnagekellert
dirhuttagekellert
sihunnagekellert
Plus-que-parfait
echhatagekellert
duhasagekellert
hien/si,hatt/ethatagekellert
mirhatenagekellert
dirhatagekellert
sihatenagekellert
Futur I
echwäert akelleren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agekellert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakelleren
dugéifsakelleren
hien/si,hatt/etgéifakelleren
mirgéifenakelleren
dirgéiftakelleren
sigéifenakelleren
Conditionnel Pass compos
echhttagekellert
duhssagekellert
hien/si,hatt/ethttagekellert
mirhttenagekellert
dirhttagekellert
sihttenagekellert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeller an!
Plurielkellert an!
agekellert
akelleren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagekellert
dugëssagekellert
hie/si,hatt/etgëttagekellert
mirginnagekellert
dirgittagekellert
siginnagekellert
Pass compos
echsinnagekellert ginn
dubassagekellert ginn
hien/si,hatt/etassagekellert ginn
mirsinnagekellert ginn
dirsiddagekellert ginn
sisinnagekellert ginn
Plus-que-parfait
echwaragekellert ginn
duwaarsagekellert ginn
hien/si,hatt/etwaragekellert ginn
mirwarenagekellert ginn
dirwaartagekellert ginn
siwarenagekellert ginn
Futur I
echwäert agekellert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agekellert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agekellert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agekellert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agekellert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nnerkelleren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles