E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nnerkelleren unterkellern (D) – munir d'une cave (F)
Stammformen nnerkellerennnerkellertnnerkellert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (nner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echnnerkelleren
dunnerkellers
hien/si,hatt/etnnerkellert
mirnnerkelleren
dirnnerkellert
sinnerkelleren
Pass compos
echhunnnnerkellert
duhuesnnerkellert
hien/si,hatt/ethuetnnerkellert
mirhunnnnerkellert
dirhuttnnerkellert
sihunnnnerkellert
Plus-que-parfait
echhatnnerkellert
duhasnnerkellert
hien/si,hatt/ethatnnerkellert
mirhatennnerkellert
dirhatnnerkellert
sihatennnerkellert
Modale Futur I
echwäert nnerkelleren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert nnerkellert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnnerkelleren
dugéifsnnerkelleren
hien/si,hatt/etgéifnnerkelleren
mirgéifennnerkelleren
dirgéiftnnerkelleren
sigéifennnerkelleren
Conditionnel pass compos
echhttnnerkellert
duhssnnerkellert
hien/si,hatt/ethttnnerkellert
mirhttennnerkellert
dirhttnnerkellert
sihttennnerkellert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernnerkeller!
Plurielnnerkellert!
nnerkellert
nnerkelleren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnnnerkellert
dugëssnnerkellert
hie/si,hatt/etgëttnnerkellert
mirginnnnerkellert
dirgittnnerkellert
siginnnnerkellert
Pass compos
echsinnnnerkellert ginn
dubassnnerkellert ginn
hien/si,hatt/etassnnerkellert ginn
mirsinnnnerkellert ginn
dirsiddnnerkellert ginn
sisinnnnerkellert ginn
Plus-que-parfait
echwarnnerkellert ginn
duwaarsnnerkellert ginn
hien/si,hatt/etwarnnerkellert ginn
mirwarennnerkellert ginn
dirwaartnnerkellert ginn
siwarennnerkellert ginn
Modale Futur I
echwäert nnerkellert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert nnerkellert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nnerkellert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nnerkellert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier nnerkellert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akelleren
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles