E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Žnnerkeller-en unterkellern (D) – munir d'une cave (F)
Stammformen Žnnerkeller-enŽnnerkeller-tŽnnerkeller-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (Žnner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echŽnnerkeller-en
duŽnnerkeller-s
hien/si,hatt/etŽnnerkeller-t
mirŽnnerkeller-en
dirŽnnerkeller-t
siŽnnerkeller-en
Passť composť
echhunnŽnnerkeller-t
duhuesŽnnerkeller-t
hien/si,hatt/ethuetŽnnerkeller-t
mirhunnŽnnerkeller-t
dirhuttŽnnerkeller-t
sihunnŽnnerkeller-t
Plus-que-parfait
echhatŽnnerkeller-t
duhasŽnnerkeller-t
hien/si,hatt/ethatŽnnerkeller-t
mirhatenŽnnerkeller-t
dirhatŽnnerkeller-t
sihatenŽnnerkeller-t
Futur I
echwäert Žnnerkeller-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert Žnnerkeller-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifŽnnerkeller-en
dugéifsŽnnerkeller-en
hien/si,hatt/etgéifŽnnerkeller-en
mirgéifenŽnnerkeller-en
dirgéiftŽnnerkeller-en
sigéifenŽnnerkeller-en
Conditionnel Passť composť
echhšttŽnnerkeller-t
duhšssŽnnerkeller-t
hien/si,hatt/ethšttŽnnerkeller-t
mirhšttenŽnnerkeller-t
dirhšttŽnnerkeller-t
sihšttenŽnnerkeller-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierŽnnerkeller!
PlurielŽnnerkeller-t!
Žnnerkeller-t
Žnnerkeller-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echginnŽnnerkeller-t
dugëssŽnnerkeller-t
hie/si,hatt/etgëttŽnnerkeller-t
mirginnŽnnerkeller-t
dirgittŽnnerkeller-t
siginnŽnnerkeller-t
Passť composť
echsinnŽnnerkeller-t ginn
dubassŽnnerkeller-t ginn
hien/si,hatt/etassŽnnerkeller-t ginn
mirsinnŽnnerkeller-t ginn
dirsiddŽnnerkeller-t ginn
sisinnŽnnerkeller-t ginn
Plus-que-parfait
echwarŽnnerkeller-t ginn
duwaarsŽnnerkeller-t ginn
hien/si,hatt/etwarŽnnerkeller-t ginn
mirwarenŽnnerkeller-t ginn
dirwaartŽnnerkeller-t ginn
siwarenŽnnerkeller-t ginn
Futur I
echwäert Žnnerkeller-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert Žnnerkeller-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif Žnnerkeller-t
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif Žnnerkeller-t ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel Passť composť
echwier Žnnerkeller-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akeller-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles