E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofbeidelen
Stammformen ofbeidelenbeidelt ofofgebeidelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeidelen of
dubeidels of
hien/si,hatt/etbeidelt of
mirbeidelen of
dirbeidelt of
sibeidelen of
Pass compos
echhunnofgebeidelt
duhuesofgebeidelt
hien/si,hatt/ethuetofgebeidelt
mirhunnofgebeidelt
dirhuttofgebeidelt
sihunnofgebeidelt
Plus-que-parfait
echhatofgebeidelt
duhasofgebeidelt
hien/si,hatt/ethatofgebeidelt
mirhatenofgebeidelt
dirhatofgebeidelt
sihatenofgebeidelt
Futur I
echwäert ofbeidelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgebeidelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofbeidelen
dugéifsofbeidelen
hien/si,hatt/etgéifofbeidelen
mirgéifenofbeidelen
dirgéiftofbeidelen
sigéifenofbeidelen
Conditionnel Pass compos
echhttofgebeidelt
duhssofgebeidelt
hien/si,hatt/ethttofgebeidelt
mirhttenofgebeidelt
dirhttofgebeidelt
sihttenofgebeidelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeidel of!
Plurielbeidelt of!
ofgebeidelt
ofbeidelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgebeidelt
dugëssofgebeidelt
hie/si,hatt/etgëttofgebeidelt
mirginnofgebeidelt
dirgittofgebeidelt
siginnofgebeidelt
Pass compos
echsinnofgebeidelt ginn
dubassofgebeidelt ginn
hien/si,hatt/etassofgebeidelt ginn
mirsinnofgebeidelt ginn
dirsiddofgebeidelt ginn
sisinnofgebeidelt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgebeidelt ginn
duwaarsofgebeidelt ginn
hien/si,hatt/etwarofgebeidelt ginn
mirwarenofgebeidelt ginn
dirwaartofgebeidelt ginn
siwarenofgebeidelt ginn
Futur I
echwäert ofgebeidelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgebeidelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgebeidelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgebeidelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgebeidelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles