E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
oferkennen aberkennen (D) – priver, refuser (F)
Stammformen oferkennenerkennt ofoferkannt
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (of-er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echerkennen of
duerkenns of
hien/si,hatt/eterkennt of
mirerkennen of
direrkennt of
sierkennen of
Pass compos
echhunnoferkannt
duhuesoferkannt
hien/si,hatt/ethuetoferkannt
mirhunnoferkannt
dirhuttoferkannt
sihunnoferkannt
Plus-que-parfait
echhatoferkannt
duhasoferkannt
hien/si,hatt/ethatoferkannt
mirhatenoferkannt
dirhatoferkannt
sihatenoferkannt
Modale Futur I
echwäert oferkennen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert oferkannt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoferkennen
dugéifsoferkennen
hien/si,hatt/etgéifoferkennen
mirgéifenoferkennen
dirgéiftoferkennen
sigéifenoferkennen
Conditionnel pass compos
echhttoferkannt
duhssoferkannt
hien/si,hatt/ethttoferkannt
mirhttenoferkannt
dirhttoferkannt
sihttenoferkannt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererkenn of!
Plurielerkennt of!
oferkannt
oferkennen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnoferkannt
dugëssoferkannt
hie/si,hatt/etgëttoferkannt
mirginnoferkannt
dirgittoferkannt
siginnoferkannt
Pass compos
echsinnoferkannt ginn
dubassoferkannt ginn
hien/si,hatt/etassoferkannt ginn
mirsinnoferkannt ginn
dirsiddoferkannt ginn
sisinnoferkannt ginn
Plus-que-parfait
echwaroferkannt ginn
duwaarsoferkannt ginn
hien/si,hatt/etwaroferkannt ginn
mirwarenoferkannt ginn
dirwaartoferkannt ginn
siwarenoferkannt ginn
Modale Futur I
echwäert oferkannt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert oferkannt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif oferkannt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif oferkannt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier oferkannt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskennenbekennenermerkennen erkennenkennenunerkennen verkennenzouerkennen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles