E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beidelen schrpfen, abzocken, beuteln (D) – plumer, malmener (F) – to cup (E)
Stammformen beidelenbeideltgebeidelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeidelen
dubeidels
hien/si,hatt/etbeidelt
mirbeidelen
dirbeidelt
sibeidelen
Pass compos
echhugebeidelt
duhuesgebeidelt
hien/si,hatt/ethuetgebeidelt
mirhugebeidelt
dirhuttgebeidelt
sihugebeidelt
Plus-que-parfait
echhatgebeidelt
duhasgebeidelt
hien/si,hatt/ethatgebeidelt
mirhategebeidelt
dirhatgebeidelt
sihategebeidelt
Futur I
echwäert beidelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebeidelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeidelen
dugéifsbeidelen
hien/si,hatt/etgéifbeidelen
mirgéifebeidelen
dirgéiftbeidelen
sigéifebeidelen
Conditionnel Pass compos
echhttgebeidelt
duhssgebeidelt
hien/si,hatt/ethttgebeidelt
mirhättegebeidelt
dirhttgebeidelt
sihättegebeidelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeidel!
Plurielbeidelt!
gebeidelt
beidelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigebeidelt
dugëssgebeidelt
hie/si,hatt/etgëttgebeidelt
mirgigebeidelt
dirgittgebeidelt
sigigebeidelt
Pass compos
echsigebeidelt ginn
dubassgebeidelt ginn
hien/si,hatt/etassgebeidelt ginn
mirsigebeidelt ginn
dirsiddgebeidelt ginn
sisigebeidelt ginn
Plus-que-parfait
echwargebeidelt ginn
duwaarsgebeidelt ginn
hien/si,hatt/etwargebeidelt ginn
mirwaregebeidelt ginn
dirwaartgebeidelt ginn
siwaregebeidelt ginn
Futur I
echwäert gebeidelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebeidelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gebeidelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gebeidelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gebeidelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles