E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerkėssen zerküssen (D)
Stammformen zerkėssenzerkėsstzerkėsst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerkėssen
duzerkėss
hien/si,hatt/etzerkėsst
mirzerkėssen
dirzerkėsst
sizerkėssen
Passé composé
echhunnzerkėsst
duhueszerkėsst
hien/si,hatt/ethuetzerkėsst
mirhunnzerkėsst
dirhuttzerkėsst
sihunnzerkėsst
Plus-que-parfait
echhatzerkėsst
duhaszerkėsst
hien/si,hatt/ethatzerkėsst
mirhatenzerkėsst
dirhatzerkėsst
sihatenzerkėsst
Futur I
echwäert zerkėssen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerkėsst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerkėssen
dugéifszerkėssen
hien/si,hatt/etgéifzerkėssen
mirgéifenzerkėssen
dirgéiftzerkėssen
sigéifenzerkėssen
Conditionnel Passé composé
echhättzerkėsst
duhässzerkėsst
hien/si,hatt/ethättzerkėsst
mirhättenzerkėsst
dirhättzerkėsst
sihättenzerkėsst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerkėss!
Plurielzerkėsst!
zerkėsst
zerkėssen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzerkėsst
dugësszerkėsst
hie/si,hatt/etgëttzerkėsst
mirginnzerkėsst
dirgittzerkėsst
siginnzerkėsst
Passé composé
echsinnzerkėsst ginn
dubasszerkėsst ginn
hien/si,hatt/etasszerkėsst ginn
mirsinnzerkėsst ginn
dirsiddzerkėsst ginn
sisinnzerkėsst ginn
Plus-que-parfait
echwarzerkėsst ginn
duwaarszerkėsst ginn
hien/si,hatt/etwarzerkėsst ginn
mirwarenzerkėsst ginn
dirwaartzerkėsst ginn
siwarenzerkėsst ginn
Futur I
echwäert zerkėsst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerkėsst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zerkėsst
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zerkėsst ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zerkėsst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kėssen
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles