E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
akesselen einkesseln (D) – encercler (F)
Stammformen akesselenkesselt anagekesselt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkesselen an
dukessels an
hien/si,hatt/etkesselt an
mirkesselen an
dirkesselt an
sikesselen an
Pass compos
echhunnagekesselt
duhuesagekesselt
hien/si,hatt/ethuetagekesselt
mirhunnagekesselt
dirhuttagekesselt
sihunnagekesselt
Plus-que-parfait
echhatagekesselt
duhasagekesselt
hien/si,hatt/ethatagekesselt
mirhatenagekesselt
dirhatagekesselt
sihatenagekesselt
Futur I
echwäert akesselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agekesselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakesselen
dugéifsakesselen
hien/si,hatt/etgéifakesselen
mirgéifenakesselen
dirgéiftakesselen
sigéifenakesselen
Conditionnel Pass compos
echhttagekesselt
duhssagekesselt
hien/si,hatt/ethttagekesselt
mirhttenagekesselt
dirhttagekesselt
sihttenagekesselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkessel an!
Plurielkesselt an!
agekesselt
akesselen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagekesselt
dugëssagekesselt
hie/si,hatt/etgëttagekesselt
mirginnagekesselt
dirgittagekesselt
siginnagekesselt
Pass compos
echsinnagekesselt ginn
dubassagekesselt ginn
hien/si,hatt/etassagekesselt ginn
mirsinnagekesselt ginn
dirsiddagekesselt ginn
sisinnagekesselt ginn
Plus-que-parfait
echwaragekesselt ginn
duwaarsagekesselt ginn
hien/si,hatt/etwaragekesselt ginn
mirwarenagekesselt ginn
dirwaartagekesselt ginn
siwarenagekesselt ginn
Futur I
echwäert agekesselt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agekesselt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agekesselt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agekesselt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agekesselt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles