E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ukett-en anketten (D) – enchaner, attacher (F)
Stammformen ukett-enket-t unuge-ket-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkett-en un
dukett-s un
hien/si,hatt/etket-t un
mirkett-en un
dirket-t un
sikett-en un
Pass compos
echhunnuge-ket-t
duhuesuge-ket-t
hien/si,hatt/ethuetuge-ket-t
mirhunnuge-ket-t
dirhuttuge-ket-t
sihunnuge-ket-t
Plus-que-parfait
echhatuge-ket-t
duhasuge-ket-t
hien/si,hatt/ethatuge-ket-t
mirhatenuge-ket-t
dirhatuge-ket-t
sihatenuge-ket-t
Futur I
echwäert ukett-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-ket-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifukett-en
dugéifsukett-en
hien/si,hatt/etgéifukett-en
mirgéifenukett-en
dirgéiftukett-en
sigéifenukett-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-ket-t
duhssuge-ket-t
hien/si,hatt/ethttuge-ket-t
mirhttenuge-ket-t
dirhttuge-ket-t
sihttenuge-ket-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkett un!
Plurielket-t un!
uge-ket-t
ukett-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnuge-ket-t
dugëssuge-ket-t
hie/si,hatt/etgëttuge-ket-t
mirginnuge-ket-t
dirgittuge-ket-t
siginnuge-ket-t
Pass compos
echsinnuge-ket-t ginn
dubassuge-ket-t ginn
hien/si,hatt/etassuge-ket-t ginn
mirsinnuge-ket-t ginn
dirsidduge-ket-t ginn
sisinnuge-ket-t ginn
Plus-que-parfait
echwaruge-ket-t ginn
duwaarsuge-ket-t ginn
hien/si,hatt/etwaruge-ket-t ginn
mirwarenuge-ket-t ginn
dirwaartuge-ket-t ginn
siwarenuge-ket-t ginn
Futur I
echwäert uge-ket-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-ket-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif uge-ket-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif uge-ket-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier uge-ket-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verkett-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles