E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verkett-en verketten (D) – attacher avec une chane, rallier (F)
Stammformen verkett-enverket-tverket-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverkett-en
duverkett-s
hien/si,hatt/etverket-t
mirverkett-en
dirverket-t
siverkett-en
Pass compos
echhuverket-t
duhuesverket-t
hien/si,hatt/ethuetverket-t
mirhuverket-t
dirhuttverket-t
sihuverket-t
Plus-que-parfait
echhatverket-t
duhasverket-t
hien/si,hatt/ethatverket-t
mirhateverket-t
dirhatverket-t
sihateverket-t
Futur I
echwäert verkett-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verket-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkett-en
dugéifsverkett-en
hien/si,hatt/etgéifverkett-en
mirgéifeverkett-en
dirgéiftverkett-en
sigéifeverkett-en
Conditionnel Pass compos
echhttverket-t
duhssverket-t
hien/si,hatt/ethttverket-t
mirhätteverket-t
dirhttverket-t
sihätteverket-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkett!
Plurielverket-t!
verket-t
verkett-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverket-t
dugëssverket-t
hie/si,hatt/etgëttverket-t
mirgiverket-t
dirgittverket-t
sigiverket-t
Pass compos
echsiverket-t ginn
dubassverket-t ginn
hien/si,hatt/etassverket-t ginn
mirsiverket-t ginn
dirsiddverket-t ginn
sisiverket-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverket-t ginn
duwaarsverket-t ginn
hien/si,hatt/etwarverket-t ginn
mirwareverket-t ginn
dirwaartverket-t ginn
siwareverket-t ginn
Futur I
echwäert verket-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verket-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verket-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verket-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verket-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ukett-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles