E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kickelen kichern (D) – ricaner (F)
Stammformen kickelenkickeltgekickelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echkickelen
dukickels
hien/si,hatt/etkickelt
mirkickelen
dirkickelt
sikickelen
Pass compos
echhugekickelt
duhuesgekickelt
hien/si,hatt/ethuetgekickelt
mirhugekickelt
dirhuttgekickelt
sihugekickelt
Plus-que-parfait
echhatgekickelt
duhasgekickelt
hien/si,hatt/ethatgekickelt
mirhategekickelt
dirhatgekickelt
sihategekickelt
Modale Futur I
echwäert kickelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gekickelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkickelen
dugéifskickelen
hien/si,hatt/etgéifkickelen
mirgéifekickelen
dirgéiftkickelen
sigéifekickelen
Conditionnel pass compos
echhttgekickelt
duhssgekickelt
hien/si,hatt/ethttgekickelt
mirhättegekickelt
dirhttgekickelt
sihättegekickelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkickel!
Plurielkickelt!
gekickelt
kickelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles