E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auskieren ausfegen (D)balayer (dehors) (F)
Stammformen auskierenkiert ausausgekiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkieren aus
dukiers aus
hien/si,hatt/etkiert aus
mirkieren aus
dirkiert aus
sikieren aus
Pass compos
echhunnausgekiert
duhuesausgekiert
hien/si,hatt/ethuetausgekiert
mirhunnausgekiert
dirhuttausgekiert
sihunnausgekiert
Plus-que-parfait
echhatausgekiert
duhasausgekiert
hien/si,hatt/ethatausgekiert
mirhatenausgekiert
dirhatausgekiert
sihatenausgekiert
Futur I
echwäert auskieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgekiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauskieren
dugéifsauskieren
hien/si,hatt/etgéifauskieren
mirgéifenauskieren
dirgéiftauskieren
sigéifenauskieren
Conditionnel Pass compos
echhttausgekiert
duhssausgekiert
hien/si,hatt/ethttausgekiert
mirhttenausgekiert
dirhttausgekiert
sihttenausgekiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkier aus!
Plurielkiert aus!
ausgekiert
auskieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgekiert
dugëssausgekiert
hie/si,hatt/etgëttausgekiert
mirginnausgekiert
dirgittausgekiert
siginnausgekiert
Pass compos
echsinnausgekiert ginn
dubassausgekiert ginn
hien/si,hatt/etassausgekiert ginn
mirsinnausgekiert ginn
dirsiddausgekiert ginn
sisinnausgekiert ginn
Plus-que-parfait
echwarausgekiert ginn
duwaarsausgekiert ginn
hien/si,hatt/etwarausgekiert ginn
mirwarenausgekiert ginn
dirwaartausgekiert ginn
siwarenausgekiert ginn
Futur I
echwäert ausgekiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgekiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgekiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgekiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgekiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauskierenkieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles