E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auskier-en ausfegen (D) – balayer (dehors) (F)
Stammformen auskier-enkier-t ausausge-kier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echkier-en aus
dukier-s aus
hien/si,hatt/etkier-t aus
mirkier-en aus
dirkier-t aus
sikier-en aus
Pass compos
echhunnausge-kier-t
duhuesausge-kier-t
hien/si,hatt/ethuetausge-kier-t
mirhunnausge-kier-t
dirhuttausge-kier-t
sihunnausge-kier-t
Plus-que-parfait
echhatausge-kier-t
duhasausge-kier-t
hien/si,hatt/ethatausge-kier-t
mirhatenausge-kier-t
dirhatausge-kier-t
sihatenausge-kier-t
Modale Futur I
echwäert auskier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausge-kier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauskier-en
dugéifsauskier-en
hien/si,hatt/etgéifauskier-en
mirgéifenauskier-en
dirgéiftauskier-en
sigéifenauskier-en
Conditionnel pass compos
echhttausge-kier-t
duhssausge-kier-t
hien/si,hatt/ethttausge-kier-t
mirhttenausge-kier-t
dirhttausge-kier-t
sihttenausge-kier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkier aus!
Plurielkier-t aus!
ausge-kier-t
auskier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausge-kier-t
dugëssausge-kier-t
hie/si,hatt/etgëttausge-kier-t
mirginnausge-kier-t
dirgittausge-kier-t
siginnausge-kier-t
Pass compos
echsinnausge-kier-t ginn
dubassausge-kier-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-kier-t ginn
mirsinnausge-kier-t ginn
dirsiddausge-kier-t ginn
sisinnausge-kier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-kier-t ginn
duwaarsausge-kier-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-kier-t ginn
mirwarenausge-kier-t ginn
dirwaartausge-kier-t ginn
siwarenausge-kier-t ginn
Modale Futur I
echwäert ausge-kier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausge-kier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausge-kier-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausge-kier-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ausge-kier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauskier-enkier-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles