E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofkierzen abkrzen (D) – abrger, raccourcir (F)
Stammformen ofkierzenkierzt ofofgekierzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkierzen of
dukierz of
hien/si,hatt/etkierzt of
mirkierzen of
dirkierzt of
sikierzen of
Pass compos
echhunnofgekierzt
duhuesofgekierzt
hien/si,hatt/ethuetofgekierzt
mirhunnofgekierzt
dirhuttofgekierzt
sihunnofgekierzt
Plus-que-parfait
echhatofgekierzt
duhasofgekierzt
hien/si,hatt/ethatofgekierzt
mirhatenofgekierzt
dirhatofgekierzt
sihatenofgekierzt
Futur I
echwäert ofkierzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgekierzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofkierzen
dugéifsofkierzen
hien/si,hatt/etgéifofkierzen
mirgéifenofkierzen
dirgéiftofkierzen
sigéifenofkierzen
Conditionnel Pass compos
echhttofgekierzt
duhssofgekierzt
hien/si,hatt/ethttofgekierzt
mirhttenofgekierzt
dirhttofgekierzt
sihttenofgekierzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkierz of!
Plurielkierzt of!
ofgekierzt
ofkierzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgekierzt
dugëssofgekierzt
hie/si,hatt/etgëttofgekierzt
mirginnofgekierzt
dirgittofgekierzt
siginnofgekierzt
Pass compos
echsinnofgekierzt ginn
dubassofgekierzt ginn
hien/si,hatt/etassofgekierzt ginn
mirsinnofgekierzt ginn
dirsiddofgekierzt ginn
sisinnofgekierzt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgekierzt ginn
duwaarsofgekierzt ginn
hien/si,hatt/etwarofgekierzt ginn
mirwarenofgekierzt ginn
dirwaartofgekierzt ginn
siwarenofgekierzt ginn
Futur I
echwäert ofgekierzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgekierzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgekierzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgekierzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgekierzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kierzenverkierzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles