E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofkierz-en abkrzen (D) – abrger, raccourcir (F)
Stammformen ofkierz-enkierz-t ofofge-kierz-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkierz-en of
dukierz of
hien/si,hatt/etkierz-t of
mirkierz-en of
dirkierz-t of
sikierz-en of
Pass compos
echhunnofge-kierz-t
duhuesofge-kierz-t
hien/si,hatt/ethuetofge-kierz-t
mirhunnofge-kierz-t
dirhuttofge-kierz-t
sihunnofge-kierz-t
Plus-que-parfait
echhatofge-kierz-t
duhasofge-kierz-t
hien/si,hatt/ethatofge-kierz-t
mirhatenofge-kierz-t
dirhatofge-kierz-t
sihatenofge-kierz-t
Futur I
echwäert ofkierz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-kierz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofkierz-en
dugéifsofkierz-en
hien/si,hatt/etgéifofkierz-en
mirgéifenofkierz-en
dirgéiftofkierz-en
sigéifenofkierz-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-kierz-t
duhssofge-kierz-t
hien/si,hatt/ethttofge-kierz-t
mirhttenofge-kierz-t
dirhttofge-kierz-t
sihttenofge-kierz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkierz of!
Plurielkierz-t of!
ofge-kierz-t
ofkierz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofge-kierz-t
dugëssofge-kierz-t
hie/si,hatt/etgëttofge-kierz-t
mirginnofge-kierz-t
dirgittofge-kierz-t
siginnofge-kierz-t
Pass compos
echsinnofge-kierz-t ginn
dubassofge-kierz-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-kierz-t ginn
mirsinnofge-kierz-t ginn
dirsiddofge-kierz-t ginn
sisinnofge-kierz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-kierz-t ginn
duwaarsofge-kierz-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-kierz-t ginn
mirwarenofge-kierz-t ginn
dirwaartofge-kierz-t ginn
siwarenofge-kierz-t ginn
Futur I
echwäert ofge-kierz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-kierz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofge-kierz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofge-kierz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofge-kierz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kierz-enverkierz-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles