E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofkillen abkillen, abtten (D)tuer, descendre qn. (F)
Stammformen ofkillenkillt ofofgekillt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkillen of
dukills of
hien/si,hatt/etkillt of
mirkillen of
dirkillt of
sikillen of
Pass compos
echhunnofgekillt
duhuesofgekillt
hien/si,hatt/ethuetofgekillt
mirhunnofgekillt
dirhuttofgekillt
sihunnofgekillt
Plus-que-parfait
echhatofgekillt
duhasofgekillt
hien/si,hatt/ethatofgekillt
mirhatenofgekillt
dirhatofgekillt
sihatenofgekillt
Futur I
echwäert ofkillen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgekillt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofkillen
dugéifsofkillen
hien/si,hatt/etgéifofkillen
mirgéifenofkillen
dirgéiftofkillen
sigéifenofkillen
Conditionnel Pass compos
echhttofgekillt
duhssofgekillt
hien/si,hatt/ethttofgekillt
mirhttenofgekillt
dirhttofgekillt
sihttenofgekillt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkill of!
Plurielkillt of!
ofgekillt
ofkillen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgekillt
dugëssofgekillt
hie/si,hatt/etgëttofgekillt
mirginnofgekillt
dirgittofgekillt
siginnofgekillt
Pass compos
echsinnofgekillt ginn
dubassofgekillt ginn
hien/si,hatt/etassofgekillt ginn
mirsinnofgekillt ginn
dirsiddofgekillt ginn
sisinnofgekillt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgekillt ginn
duwaarsofgekillt ginn
hien/si,hatt/etwarofgekillt ginn
mirwarenofgekillt ginn
dirwaartofgekillt ginn
siwarenofgekillt ginn
Futur I
echwäert ofgekillt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgekillt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgekillt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgekillt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgekillt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
killen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles