E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofkill-en abkillen, abtten (D) – tuer, descendre qn. (F)
Stammformen ofkill-enkill-t ofofge-kill-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echkill-en of
dukill-s of
hien/si,hatt/etkill-t of
mirkill-en of
dirkill-t of
sikill-en of
Pass compos
echhunnofge-kill-t
duhuesofge-kill-t
hien/si,hatt/ethuetofge-kill-t
mirhunnofge-kill-t
dirhuttofge-kill-t
sihunnofge-kill-t
Plus-que-parfait
echhatofge-kill-t
duhasofge-kill-t
hien/si,hatt/ethatofge-kill-t
mirhatenofge-kill-t
dirhatofge-kill-t
sihatenofge-kill-t
Modale Futur I
echwäert ofkill-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofge-kill-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofkill-en
dugéifsofkill-en
hien/si,hatt/etgéifofkill-en
mirgéifenofkill-en
dirgéiftofkill-en
sigéifenofkill-en
Conditionnel pass compos
echhttofge-kill-t
duhssofge-kill-t
hien/si,hatt/ethttofge-kill-t
mirhttenofge-kill-t
dirhttofge-kill-t
sihttenofge-kill-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkill of!
Plurielkill-t of!
ofge-kill-t
ofkill-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnofge-kill-t
dugëssofge-kill-t
hie/si,hatt/etgëttofge-kill-t
mirginnofge-kill-t
dirgittofge-kill-t
siginnofge-kill-t
Pass compos
echsinnofge-kill-t ginn
dubassofge-kill-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-kill-t ginn
mirsinnofge-kill-t ginn
dirsiddofge-kill-t ginn
sisinnofge-kill-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-kill-t ginn
duwaarsofge-kill-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-kill-t ginn
mirwarenofge-kill-t ginn
dirwaartofge-kill-t ginn
siwarenofge-kill-t ginn
Modale Futur I
echwäert ofge-kill-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofge-kill-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofge-kill-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofge-kill-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ofge-kill-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kill-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles