E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verbéissen verbüßen (D)purger (F)
Stammformen verbéissenverbéisstverbéisst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverbéissen
duverbéiss
hien/si,hatt/etverbéisst
mirverbéissen
dirverbéisst
siverbéissen
Passé composé
echhuverbéisst
duhuesverbéisst
hien/si,hatt/ethuetverbéisst
mirhuverbéisst
dirhuttverbéisst
sihuverbéisst
Plus-que-parfait
echhatverbéisst
duhasverbéisst
hien/si,hatt/ethatverbéisst
mirhateverbéisst
dirhatverbéisst
sihateverbéisst
Futur I
echwäert verbéissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbéisst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbéissen
dugéifsverbéissen
hien/si,hatt/etgéifverbéissen
mirgéifeverbéissen
dirgéiftverbéissen
sigéifeverbéissen
Conditionnel Passé composé
echhättverbéisst
duhässverbéisst
hien/si,hatt/ethättverbéisst
mirhätteverbéisst
dirhättverbéisst
sihätteverbéisst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbéiss!
Plurielverbéisst!
verbéisst
verbéissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abéissenbéissenofbéissen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles