E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auskipp-en auschtten (D) – dverser (F)
Stammformen auskipp-enkipp-t ausausge-kipp-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkipp-en aus
dukipp-s aus
hien/si,hatt/etkipp-t aus
mirkipp-en aus
dirkipp-t aus
sikipp-en aus
Pass compos
echhunnausge-kipp-t
duhuesausge-kipp-t
hien/si,hatt/ethuetausge-kipp-t
mirhunnausge-kipp-t
dirhuttausge-kipp-t
sihunnausge-kipp-t
Plus-que-parfait
echhatausge-kipp-t
duhasausge-kipp-t
hien/si,hatt/ethatausge-kipp-t
mirhatenausge-kipp-t
dirhatausge-kipp-t
sihatenausge-kipp-t
Futur I
echwäert auskipp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-kipp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauskipp-en
dugéifsauskipp-en
hien/si,hatt/etgéifauskipp-en
mirgéifenauskipp-en
dirgéiftauskipp-en
sigéifenauskipp-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-kipp-t
duhssausge-kipp-t
hien/si,hatt/ethttausge-kipp-t
mirhttenausge-kipp-t
dirhttausge-kipp-t
sihttenausge-kipp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkipp aus!
Plurielkipp-t aus!
ausge-kipp-t
auskipp-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausge-kipp-t
dugëssausge-kipp-t
hie/si,hatt/etgëttausge-kipp-t
mirginnausge-kipp-t
dirgittausge-kipp-t
siginnausge-kipp-t
Pass compos
echsinnausge-kipp-t ginn
dubassausge-kipp-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-kipp-t ginn
mirsinnausge-kipp-t ginn
dirsiddausge-kipp-t ginn
sisinnausge-kipp-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-kipp-t ginn
duwaarsausge-kipp-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-kipp-t ginn
mirwarenausge-kipp-t ginn
dirwaartausge-kipp-t ginn
siwarenausge-kipp-t ginn
Futur I
echwäert ausge-kipp-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-kipp-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausge-kipp-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausge-kipp-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausge-kipp-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mkipp-enkipp-enofkipp-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles