E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verkitschen verkitschen (D)devenir kitsch (F)
Stammformen verkitschenverkitschtverkitscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverkitschen
duverkitschs
hien/si,hatt/etverkitscht
mirverkitschen
dirverkitscht
siverkitschen
Pass compos
echhuverkitscht
duhuesverkitscht
hien/si,hatt/ethuetverkitscht
mirhuverkitscht
dirhuttverkitscht
sihuverkitscht
Plus-que-parfait
echhatverkitscht
duhasverkitscht
hien/si,hatt/ethatverkitscht
mirhateverkitscht
dirhatverkitscht
sihateverkitscht
Futur I
echwäert verkitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkitschen
dugéifsverkitschen
hien/si,hatt/etgéifverkitschen
mirgéifeverkitschen
dirgéiftverkitschen
sigéifeverkitschen
Conditionnel Pass compos
echhttverkitscht
duhssverkitscht
hien/si,hatt/ethttverkitscht
mirhätteverkitscht
dirhttverkitscht
sihätteverkitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkitsch!
Plurielverkitscht!
verkitscht
verkitschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverkitscht
dugëssverkitscht
hie/si,hatt/etgëttverkitscht
mirgiverkitscht
dirgittverkitscht
sigiverkitscht
Pass compos
echsiverkitscht ginn
dubassverkitscht ginn
hien/si,hatt/etassverkitscht ginn
mirsiverkitscht ginn
dirsiddverkitscht ginn
sisiverkitscht ginn
Plus-que-parfait
echwarverkitscht ginn
duwaarsverkitscht ginn
hien/si,hatt/etwarverkitscht ginn
mirwareverkitscht ginn
dirwaartverkitscht ginn
siwareverkitscht ginn
Futur I
echwäert verkitscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkitscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verkitscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verkitscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verkitscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles