E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dohiklak-en dahinknallen (D)jeter brutalement (F)
Stammformen dohiklak-enklaak-t dohindohige-klaak-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dohin-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklak-en dohin
duklaak-s dohin
hien/si,hatt/etklaak-t dohin
mirklak-en dohin
dirklaak-t dohin
siklak-en dohin
Pass compos
echhunndohige-klaak-t
duhuesdohige-klaak-t
hien/si,hatt/ethuetdohige-klaak-t
mirhunndohige-klaak-t
dirhuttdohige-klaak-t
sihunndohige-klaak-t
Plus-que-parfait
echhatdohige-klaak-t
duhasdohige-klaak-t
hien/si,hatt/ethatdohige-klaak-t
mirhatendohige-klaak-t
dirhatdohige-klaak-t
sihatendohige-klaak-t
Futur I
echwäert dohiklak-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dohige-klaak-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdohiklak-en
dugéifsdohiklak-en
hien/si,hatt/etgéifdohiklak-en
mirgéifendohiklak-en
dirgéiftdohiklak-en
sigéifendohiklak-en
Conditionnel Pass compos
echhttdohige-klaak-t
duhssdohige-klaak-t
hien/si,hatt/ethttdohige-klaak-t
mirhttendohige-klaak-t
dirhttdohige-klaak-t
sihttendohige-klaak-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklak dohin!
Plurielklaak-t dohin!
dohige-klaak-t
dohiklak-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginndohige-klaak-t
dugëssdohige-klaak-t
hie/si,hatt/etgëttdohige-klaak-t
mirginndohige-klaak-t
dirgittdohige-klaak-t
siginndohige-klaak-t
Pass compos
echsinndohige-klaak-t ginn
dubassdohige-klaak-t ginn
hien/si,hatt/etassdohige-klaak-t ginn
mirsinndohige-klaak-t ginn
dirsidddohige-klaak-t ginn
sisinndohige-klaak-t ginn
Plus-que-parfait
echwardohige-klaak-t ginn
duwaarsdohige-klaak-t ginn
hien/si,hatt/etwardohige-klaak-t ginn
mirwarendohige-klaak-t ginn
dirwaartdohige-klaak-t ginn
siwarendohige-klaak-t ginn
Futur I
echwäert dohige-klaak-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dohige-klaak-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif dohige-klaak-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif dohige-klaak-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier dohige-klaak-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dropklak-enhiklak-enklak-enzouklak-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles