E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dropklak-en draufknallen (D)
Stammformen dropklak-enklaak-t dropdropge-klaak-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (drop-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklak-en drop
duklaak-s drop
hien/si,hatt/etklaak-t drop
mirklak-en drop
dirklaak-t drop
siklak-en drop
Pass compos
echhunndropge-klaak-t
duhuesdropge-klaak-t
hien/si,hatt/ethuetdropge-klaak-t
mirhunndropge-klaak-t
dirhuttdropge-klaak-t
sihunndropge-klaak-t
Plus-que-parfait
echhatdropge-klaak-t
duhasdropge-klaak-t
hien/si,hatt/ethatdropge-klaak-t
mirhatendropge-klaak-t
dirhatdropge-klaak-t
sihatendropge-klaak-t
Futur I
echwäert dropklak-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dropge-klaak-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdropklak-en
dugéifsdropklak-en
hien/si,hatt/etgéifdropklak-en
mirgéifendropklak-en
dirgéiftdropklak-en
sigéifendropklak-en
Conditionnel Pass compos
echhttdropge-klaak-t
duhssdropge-klaak-t
hien/si,hatt/ethttdropge-klaak-t
mirhttendropge-klaak-t
dirhttdropge-klaak-t
sihttendropge-klaak-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklak drop!
Plurielklaak-t drop!
dropge-klaak-t
dropklak-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginndropge-klaak-t
dugëssdropge-klaak-t
hie/si,hatt/etgëttdropge-klaak-t
mirginndropge-klaak-t
dirgittdropge-klaak-t
siginndropge-klaak-t
Pass compos
echsinndropge-klaak-t ginn
dubassdropge-klaak-t ginn
hien/si,hatt/etassdropge-klaak-t ginn
mirsinndropge-klaak-t ginn
dirsidddropge-klaak-t ginn
sisinndropge-klaak-t ginn
Plus-que-parfait
echwardropge-klaak-t ginn
duwaarsdropge-klaak-t ginn
hien/si,hatt/etwardropge-klaak-t ginn
mirwarendropge-klaak-t ginn
dirwaartdropge-klaak-t ginn
siwarendropge-klaak-t ginn
Futur I
echwäert dropge-klaak-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dropge-klaak-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif dropge-klaak-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif dropge-klaak-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier dropge-klaak-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dohiklak-enhiklak-enklak-enzouklak-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles