E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausklameren ausklammern (D) – luder (F)
Stammformen ausklamerenklamert ausausgeklamert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten klamen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklameren aus
duklamers aus
hien/si,hatt/etklamert aus
mirklameren aus
dirklamert aus
siklameren aus
Pass compos
echhunnausgeklamert
duhuesausgeklamert
hien/si,hatt/ethuetausgeklamert
mirhunnausgeklamert
dirhuttausgeklamert
sihunnausgeklamert
Plus-que-parfait
echhatausgeklamert
duhasausgeklamert
hien/si,hatt/ethatausgeklamert
mirhatenausgeklamert
dirhatausgeklamert
sihatenausgeklamert
Futur I
echwäert ausklameren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeklamert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausklameren
dugéifsausklameren
hien/si,hatt/etgéifausklameren
mirgéifenausklameren
dirgéiftausklameren
sigéifenausklameren
Conditionnel Pass compos
echhttausgeklamert
duhssausgeklamert
hien/si,hatt/ethttausgeklamert
mirhttenausgeklamert
dirhttausgeklamert
sihttenausgeklamert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklamer aus!
Plurielklamert aus!
ausgeklamert
ausklameren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgeklamert
dugëssausgeklamert
hie/si,hatt/etgëttausgeklamert
mirginnausgeklamert
dirgittausgeklamert
siginnausgeklamert
Pass compos
echsinnausgeklamert ginn
dubassausgeklamert ginn
hien/si,hatt/etassausgeklamert ginn
mirsinnausgeklamert ginn
dirsiddausgeklamert ginn
sisinnausgeklamert ginn
Plus-que-parfait
echwarausgeklamert ginn
duwaarsausgeklamert ginn
hien/si,hatt/etwarausgeklamert ginn
mirwarenausgeklamert ginn
dirwaartausgeklamert ginn
siwarenausgeklamert ginn
Futur I
echwäert ausgeklamert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeklamert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgeklamert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgeklamert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgeklamert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mklamerenfestklamerenklamerenuklameren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles