E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mklameren umklammern (D)enlacer, treindre qn. (F)
Stammformen mklamerenklamert mmgeklamert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten klamen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklameren m
duklamers m
hien/si,hatt/etklamert m
mirklameren m
dirklamert m
siklameren m
Pass compos
echhunnmgeklamert
duhuesmgeklamert
hien/si,hatt/ethuetmgeklamert
mirhunnmgeklamert
dirhuttmgeklamert
sihunnmgeklamert
Plus-que-parfait
echhatmgeklamert
duhasmgeklamert
hien/si,hatt/ethatmgeklamert
mirhatenmgeklamert
dirhatmgeklamert
sihatenmgeklamert
Futur I
echwäert mklameren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeklamert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmklameren
dugéifsmklameren
hien/si,hatt/etgéifmklameren
mirgéifenmklameren
dirgéiftmklameren
sigéifenmklameren
Conditionnel Pass compos
echhttmgeklamert
duhssmgeklamert
hien/si,hatt/ethttmgeklamert
mirhttenmgeklamert
dirhttmgeklamert
sihttenmgeklamert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklamer m!
Plurielklamert m!
mgeklamert
mklameren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmgeklamert
dugëssmgeklamert
hie/si,hatt/etgëttmgeklamert
mirginnmgeklamert
dirgittmgeklamert
siginnmgeklamert
Pass compos
echsinnmgeklamert ginn
dubassmgeklamert ginn
hien/si,hatt/etassmgeklamert ginn
mirsinnmgeklamert ginn
dirsiddmgeklamert ginn
sisinnmgeklamert ginn
Plus-que-parfait
echwarmgeklamert ginn
duwaarsmgeklamert ginn
hien/si,hatt/etwarmgeklamert ginn
mirwarenmgeklamert ginn
dirwaartmgeklamert ginn
siwarenmgeklamert ginn
Futur I
echwäert mgeklamert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeklamert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mgeklamert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mgeklamert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mgeklamert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausklamerenfestklamerenklamerenuklameren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles