E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
accredit-éier-en beglaubigen (D) – accréditer (F) – to verify (E)
Stammformen accredit-éier-enaccredit-éier-taccredit-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echaccredit-éier-en
duaccredit-éier-s
hien/si,hatt/etaccredit-éier-t
miraccredit-éier-en
diraccredit-éier-t
siaccredit-éier-en
Passé composé
echhunnaccredit-éier-t
duhuesaccredit-éier-t
hien/si,hatt/ethuetaccredit-éier-t
mirhunnaccredit-éier-t
dirhuttaccredit-éier-t
sihunnaccredit-éier-t
Plus-que-parfait
echhataccredit-éier-t
duhasaccredit-éier-t
hien/si,hatt/ethataccredit-éier-t
mirhatenaccredit-éier-t
dirhataccredit-éier-t
sihatenaccredit-éier-t
Modale Futur I
echwäert accredit-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert accredit-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaccredit-éier-en
dugéifsaccredit-éier-en
hien/si,hatt/etgéifaccredit-éier-en
mirgéifenaccredit-éier-en
dirgéiftaccredit-éier-en
sigéifenaccredit-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättaccredit-éier-t
duhässaccredit-éier-t
hien/si,hatt/ethättaccredit-éier-t
mirhättenaccredit-éier-t
dirhättaccredit-éier-t
sihättenaccredit-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraccredit-éier!
Plurielaccredit-éier-t!
accredit-éier-t
accredit-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnaccredit-éier-t
dugëssaccredit-éier-t
hie/si,hatt/etgëttaccredit-éier-t
mirginnaccredit-éier-t
dirgittaccredit-éier-t
siginnaccredit-éier-t
Passé composé
echsinnaccredit-éier-t ginn
dubassaccredit-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassaccredit-éier-t ginn
mirsinnaccredit-éier-t ginn
dirsiddaccredit-éier-t ginn
sisinnaccredit-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaraccredit-éier-t ginn
duwaarsaccredit-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwaraccredit-éier-t ginn
mirwarenaccredit-éier-t ginn
dirwaartaccredit-éier-t ginn
siwarenaccredit-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert accredit-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert accredit-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif accredit-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif accredit-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier accredit-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles