E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
klammen klettern, erklimmen (D)grimper (F)climb (E)trepar, subir (P)
Stammformen klammenklmmtgeklommen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklammen
duklmms
hien/si,hatt/etklmmt
mirklammen
dirklammt
siklammen
Pass compos
echsigeklommen
dubassgeklommen
hien/si,hatt/etassgeklommen
mirsigeklommen
dirsiddgeklommen
sisigeklommen
Plus-que-parfait
echwargeklommen
duwaarsgeklommen
hien/si,hatt/etwargeklommen
mirwaregeklommen
dirwaartgeklommen
siwaregeklommen
Futur I
echwäert klammen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geklomme sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklammen
dugéifsklammen
hien/si,hatt/etgéifklammen
mirgéifeklammen
dirgéiftklammen
sigéifeklammen
Conditionnel Pass compos
echwiergeklommen
duwiersgeklommen
hien/si,hatt/etwiergeklommen
mirwieregeklommen
dirwiertgeklommen
siwieregeklommen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklamm!
Plurielklammt!
geklommen
klammen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeklommen
dugëssgeklommen
hie/si,hatt/etgëttgeklommen
mirgigeklommen
dirgittgeklommen
sigigeklommen
Pass compos
echsigeklomme ginn
dubassgeklomme ginn
hien/si,hatt/etassgeklomme ginn
mirsigeklomme ginn
dirsiddgeklomme ginn
sisigeklomme ginn
Plus-que-parfait
echwargeklomme ginn
duwaarsgeklomme ginn
hien/si,hatt/etwargeklomme ginn
mirwaregeklomme ginn
dirwaartgeklomme ginn
siwaregeklomme ginn
Futur I
echwäert geklomme ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geklomme gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geklommen
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geklomme ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geklomme ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aklammendropklammeneraklammenerausklammenerofklammeneropklammenopklammen
Remarquen (intern)
Prteritum gebruchlich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles