E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausblzen ausbeulen (D)dbosseler (F)
Stammformen ausbzenblzt ausausgeblzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbzen aus
dublz aus
hien/si,hatt/etblzt aus
mirblzen aus
dirblzt aus
siblzen aus
Pass compos
echhunnausgeblzt
duhuesausgeblzt
hien/si,hatt/ethuetausgeblzt
mirhunnausgeblzt
dirhuttausgeblzt
sihunnausgeblzt
Plus-que-parfait
echhatausgeblzt
duhasausgeblzt
hien/si,hatt/ethatausgeblzt
mirhatenausgeblzt
dirhatausgeblzt
sihatenausgeblzt
Futur I
echwäert ausblzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeblzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausblzen
dugéifsausblzen
hien/si,hatt/etgéifausblzen
mirgéifenausblzen
dirgéiftausblzen
sigéifenausblzen
Conditionnel Pass compos
echhttausgeblzt
duhssausgeblzt
hien/si,hatt/ethttausgeblzt
mirhttenausgeblzt
dirhttausgeblzt
sihttenausgeblzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblz aus!
Plurielblzt aus!
ausgeblzt
ausblzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgeblzt
dugëssausgeblzt
hie/si,hatt/etgëttausgeblzt
mirginnausgeblzt
dirgittausgeblzt
siginnausgeblzt
Pass compos
echsinnausgeblzt ginn
dubassausgeblzt ginn
hien/si,hatt/etassausgeblzt ginn
mirsinnausgeblzt ginn
dirsiddausgeblzt ginn
sisinnausgeblzt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgeblzt ginn
duwaarsausgeblzt ginn
hien/si,hatt/etwarausgeblzt ginn
mirwarenausgeblzt ginn
dirwaartausgeblzt ginn
siwarenausgeblzt ginn
Futur I
echwäert ausgeblzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeblzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgeblzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgeblzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgeblzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verblzenzerblzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles