E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uklapp-en anklopfen (D) – frapper (porte), demander avec prcaution (F)
Stammformen uklapp-enklapp-t unuge-klapp-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklapp-en un
duklapp-s un
hien/si,hatt/etklapp-t un
mirklapp-en un
dirklapp-t un
siklapp-en un
Pass compos
echhunnuge-klapp-t
duhuesuge-klapp-t
hien/si,hatt/ethuetuge-klapp-t
mirhunnuge-klapp-t
dirhuttuge-klapp-t
sihunnuge-klapp-t
Plus-que-parfait
echhatuge-klapp-t
duhasuge-klapp-t
hien/si,hatt/ethatuge-klapp-t
mirhatenuge-klapp-t
dirhatuge-klapp-t
sihatenuge-klapp-t
Futur I
echwäert uklapp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-klapp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuklapp-en
dugéifsuklapp-en
hien/si,hatt/etgéifuklapp-en
mirgéifenuklapp-en
dirgéiftuklapp-en
sigéifenuklapp-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-klapp-t
duhssuge-klapp-t
hien/si,hatt/ethttuge-klapp-t
mirhttenuge-klapp-t
dirhttuge-klapp-t
sihttenuge-klapp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklapp un!
Plurielklapp-t un!
uge-klapp-t
uklapp-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnuge-klapp-t
dugëssuge-klapp-t
hie/si,hatt/etgëttuge-klapp-t
mirginnuge-klapp-t
dirgittuge-klapp-t
siginnuge-klapp-t
Pass compos
echsinnuge-klapp-t ginn
dubassuge-klapp-t ginn
hien/si,hatt/etassuge-klapp-t ginn
mirsinnuge-klapp-t ginn
dirsidduge-klapp-t ginn
sisinnuge-klapp-t ginn
Plus-que-parfait
echwaruge-klapp-t ginn
duwaarsuge-klapp-t ginn
hien/si,hatt/etwaruge-klapp-t ginn
mirwarenuge-klapp-t ginn
dirwaartuge-klapp-t ginn
siwarenuge-klapp-t ginn
Futur I
echwäert uge-klapp-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-klapp-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif uge-klapp-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif uge-klapp-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier uge-klapp-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausklapp-endropklapp-enerausklapp-enermklapp-enklapp-enopklapp-enverklapp-enzerklapp-enzouklapp-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles