E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zouklappen zuklappen (D)fermer (F)
Stammformen zouklappenklappt zouzougeklappt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklappen zou
duklapps zou
hien/si,hatt/etklappt zou
mirklappen zou
dirklappt zou
siklappen zou
Pass compos
echhunnzougeklappt
duhueszougeklappt
hien/si,hatt/ethuetzougeklappt
mirhunnzougeklappt
dirhuttzougeklappt
sihunnzougeklappt
Plus-que-parfait
echhatzougeklappt
duhaszougeklappt
hien/si,hatt/ethatzougeklappt
mirhatenzougeklappt
dirhatzougeklappt
sihatenzougeklappt
Futur I
echwäert zouklappen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougeklappt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouklappen
dugéifszouklappen
hien/si,hatt/etgéifzouklappen
mirgéifenzouklappen
dirgéiftzouklappen
sigéifenzouklappen
Conditionnel Pass compos
echhttzougeklappt
duhsszougeklappt
hien/si,hatt/ethttzougeklappt
mirhttenzougeklappt
dirhttzougeklappt
sihttenzougeklappt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklapp zou!
Plurielklappt zou!
zougeklappt
zouklappen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougeklappt
dugësszougeklappt
hie/si,hatt/etgëttzougeklappt
mirginnzougeklappt
dirgittzougeklappt
siginnzougeklappt
Pass compos
echsinnzougeklappt ginn
dubasszougeklappt ginn
hien/si,hatt/etasszougeklappt ginn
mirsinnzougeklappt ginn
dirsiddzougeklappt ginn
sisinnzougeklappt ginn
Plus-que-parfait
echwarzougeklappt ginn
duwaarszougeklappt ginn
hien/si,hatt/etwarzougeklappt ginn
mirwarenzougeklappt ginn
dirwaartzougeklappt ginn
siwarenzougeklappt ginn
Futur I
echwäert zougeklappt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougeklappt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougeklappt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougeklappt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougeklappt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausklappendropklappenerausklappenermklappenklappenopklappenuklappenverklappenzerklappen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles