E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erklären erklären (D)expliquer (F)
Stammformen erklärenerkläerterkläert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerklären
duerkläers
hien/si,hatt/eterkläert
mirerklären
direrkläert
sierklären
Passé composé
echhunnerkläert
duhueserkläert
hien/si,hatt/ethueterkläert
mirhunnerkläert
dirhutterkläert
sihunnerkläert
Plus-que-parfait
echhaterkläert
duhaserkläert
hien/si,hatt/ethaterkläert
mirhatenerkläert
dirhaterkläert
sihatenerkläert
Futur I
echwäert erklären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erkläert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferklären
dugéifserklären
hien/si,hatt/etgéiferklären
mirgéifenerklären
dirgéifterklären
sigéifenerklären
Conditionnel Passé composé
echhätterkläert
duhässerkläert
hien/si,hatt/ethätterkläert
mirhättenerkläert
dirhätterkläert
sihättenerkläert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererklär!
Plurielerkläert!
erkläert
erklären
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerkläert
dugësserkläert
hie/si,hatt/etgëtterkläert
mirginnerkläert
dirgitterkläert
siginnerkläert
Passé composé
echsinnerkläert ginn
dubasserkläert ginn
hien/si,hatt/etasserkläert ginn
mirsinnerkläert ginn
dirsidderkläert ginn
sisinnerkläert ginn
Plus-que-parfait
echwarerkläert ginn
duwaarserkläert ginn
hien/si,hatt/etwarerkläert ginn
mirwarenerkläert ginn
dirwaarterkläert ginn
siwarenerkläert ginn
Futur I
echwäert erkläert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erkläert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erkläert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erkläert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erkläert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
klärenofklärenopklären
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles