E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
klär-en klären (D)clarifier, éclaircir (F)clarify, resolve (E)
Stammformen klär-enkläer-tge-kläer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echklär-en
dukläer-s
hien/si,hatt/etkläer-t
mirklär-en
dirkläer-t
siklär-en
Passé composé
echhuge-kläer-t
duhuesge-kläer-t
hien/si,hatt/ethuetge-kläer-t
mirhuge-kläer-t
dirhuttge-kläer-t
sihuge-kläer-t
Plus-que-parfait
echhatge-kläer-t
duhasge-kläer-t
hien/si,hatt/ethatge-kläer-t
mirhatege-kläer-t
dirhatge-kläer-t
sihatege-kläer-t
Futur I
echwäert klär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kläer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklär-en
dugéifsklär-en
hien/si,hatt/etgéifklär-en
mirgéifeklär-en
dirgéiftklär-en
sigéifeklär-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-kläer-t
duhässge-kläer-t
hien/si,hatt/ethättge-kläer-t
mirhättege-kläer-t
dirhättge-kläer-t
sihättege-kläer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklär!
Plurielkläer-t!
ge-kläer-t
klär-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-kläer-t
dugëssge-kläer-t
hie/si,hatt/etgëttge-kläer-t
mirgige-kläer-t
dirgittge-kläer-t
sigige-kläer-t
Passé composé
echsige-kläer-t ginn
dubassge-kläer-t ginn
hien/si,hatt/etassge-kläer-t ginn
mirsige-kläer-t ginn
dirsiddge-kläer-t ginn
sisige-kläer-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-kläer-t ginn
duwaarsge-kläer-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-kläer-t ginn
mirwarege-kläer-t ginn
dirwaartge-kläer-t ginn
siwarege-kläer-t ginn
Futur I
echwäert ge-kläer-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kläer-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-kläer-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-kläer-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-kläer-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erklär-enofklär-enopklär-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles