E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
deklaréieren deklarieren, erklären (D)déclarer (F)
Stammformen dedeklaréierendedeklaréiertdedeklaréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedeklaréieren
dudedeklaréiers
hien/si,hatt/etdedeklaréiert
mirdedeklaréieren
dirdedeklaréiert
sidedeklaréieren
Passé composé
echhunndedeklaréiert
duhuesdedeklaréiert
hien/si,hatt/ethuetdedeklaréiert
mirhunndedeklaréiert
dirhuttdedeklaréiert
sihunndedeklaréiert
Plus-que-parfait
echhatdedeklaréiert
duhasdedeklaréiert
hien/si,hatt/ethatdedeklaréiert
mirhatendedeklaréiert
dirhatdedeklaréiert
sihatendedeklaréiert
Futur I
echwäert deklaréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedeklaréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeklaréieren
dugéifsdeklaréieren
hien/si,hatt/etgéifdeklaréieren
mirgéifendeklaréieren
dirgéiftdeklaréieren
sigéifendeklaréieren
Conditionnel Passé composé
echhättdedeklaréiert
duhässdedeklaréiert
hien/si,hatt/ethättdedeklaréiert
mirhättendedeklaréiert
dirhättdedeklaréiert
sihättendedeklaréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedeklaréier!
Plurieldedeklaréiert!
dedeklaréiert
deklaréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndedeklaréiert
dugëssdedeklaréiert
hie/si,hatt/etgëttdedeklaréiert
mirginndedeklaréiert
dirgittdedeklaréiert
siginndedeklaréiert
Passé composé
echsinndedeklaréiert ginn
dubassdedeklaréiert ginn
hien/si,hatt/etassdedeklaréiert ginn
mirsinndedeklaréiert ginn
dirsidddedeklaréiert ginn
sisinndedeklaréiert ginn
Plus-que-parfait
echwardedeklaréiert ginn
duwaarsdedeklaréiert ginn
hien/si,hatt/etwardedeklaréiert ginn
mirwarendedeklaréiert ginn
dirwaartdedeklaréiert ginn
siwarendedeklaréiert ginn
Futur I
echwäert dedeklaréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedeklaréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dedeklaréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dedeklaréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dedeklaréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles