E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aklasséieren einklassieren, einheften (D) – classer (F)
Stammformen aklasséierenklasséiert anaklasséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echklasséieren an
duklasséiers an
hien/si,hatt/etklasséiert an
mirklasséieren an
dirklasséiert an
siklasséieren an
Passé composé
echhunnaklasséiert
duhuesaklasséiert
hien/si,hatt/ethuetaklasséiert
mirhunnaklasséiert
dirhuttaklasséiert
sihunnaklasséiert
Plus-que-parfait
echhataklasséiert
duhasaklasséiert
hien/si,hatt/ethataklasséiert
mirhatenaklasséiert
dirhataklasséiert
sihatenaklasséiert
Futur I
echwäert aklasséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aklasséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaklasséieren
dugéifsaklasséieren
hien/si,hatt/etgéifaklasséieren
mirgéifenaklasséieren
dirgéiftaklasséieren
sigéifenaklasséieren
Conditionnel Passé composé
echhättaklasséiert
duhässaklasséiert
hien/si,hatt/ethättaklasséiert
mirhättenaklasséiert
dirhättaklasséiert
sihättenaklasséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklasséier an!
Plurielklasséiert an!
aklasséiert
aklasséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnaklasséiert
dugëssaklasséiert
hie/si,hatt/etgëttaklasséiert
mirginnaklasséiert
dirgittaklasséiert
siginnaklasséiert
Passé composé
echsinnaklasséiert ginn
dubassaklasséiert ginn
hien/si,hatt/etassaklasséiert ginn
mirsinnaklasséiert ginn
dirsiddaklasséiert ginn
sisinnaklasséiert ginn
Plus-que-parfait
echwaraklasséiert ginn
duwaarsaklasséiert ginn
hien/si,hatt/etwaraklasséiert ginn
mirwarenaklasséiert ginn
dirwaartaklasséiert ginn
siwarenaklasséiert ginn
Futur I
echwäert aklasséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aklasséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif aklasséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif aklasséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier aklasséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
deklasséierenklasséieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles