E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
deklasséieren deklassieren (D) – déclasser (F)
Stammformen deklasséierendeklasséiertdeklasséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdeklasséieren
dudeklasséiers
hien/si,hatt/etdeklasséiert
mirdeklasséieren
dirdeklasséiert
sideklasséieren
Passé composé
echhunndeklasséiert
duhuesdeklasséiert
hien/si,hatt/ethuetdeklasséiert
mirhunndeklasséiert
dirhuttdeklasséiert
sihunndeklasséiert
Plus-que-parfait
echhatdeklasséiert
duhasdeklasséiert
hien/si,hatt/ethatdeklasséiert
mirhatendeklasséiert
dirhatdeklasséiert
sihatendeklasséiert
Futur I
echwäert deklasséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert deklasséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeklasséieren
dugéifsdeklasséieren
hien/si,hatt/etgéifdeklasséieren
mirgéifendeklasséieren
dirgéiftdeklasséieren
sigéifendeklasséieren
Conditionnel Passé composé
echhättdeklasséiert
duhässdeklasséiert
hien/si,hatt/ethättdeklasséiert
mirhättendeklasséiert
dirhättdeklasséiert
sihättendeklasséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeklasséier!
Plurieldeklasséiert!
deklasséiert
deklasséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndeklasséiert
dugëssdeklasséiert
hie/si,hatt/etgëttdeklasséiert
mirginndeklasséiert
dirgittdeklasséiert
siginndeklasséiert
Passé composé
echsinndeklasséiert ginn
dubassdeklasséiert ginn
hien/si,hatt/etassdeklasséiert ginn
mirsinndeklasséiert ginn
dirsidddeklasséiert ginn
sisinndeklasséiert ginn
Plus-que-parfait
echwardeklasséiert ginn
duwaarsdeklasséiert ginn
hien/si,hatt/etwardeklasséiert ginn
mirwarendeklasséiert ginn
dirwaartdeklasséiert ginn
siwarendeklasséiert ginn
Futur I
echwäert deklasséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert deklasséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif deklasséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif deklasséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier deklasséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aklasséierenklasséieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles