E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerblzen zerbeulen (D)bosseler, cabosser (F)
Stammformen zerbzenzerblztzerblzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerbzen
duzerblz
hien/si,hatt/etzerblzt
mirzerblzen
dirzerblzt
sizerblzen
Pass compos
echhunnzerblzt
duhueszerblzt
hien/si,hatt/ethuetzerblzt
mirhunnzerblzt
dirhuttzerblzt
sihunnzerblzt
Plus-que-parfait
echhatzerblzt
duhaszerblzt
hien/si,hatt/ethatzerblzt
mirhatenzerblzt
dirhatzerblzt
sihatenzerblzt
Futur I
echwäert zerblzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerblzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerblzen
dugéifszerblzen
hien/si,hatt/etgéifzerblzen
mirgéifenzerblzen
dirgéiftzerblzen
sigéifenzerblzen
Conditionnel Pass compos
echhttzerblzt
duhsszerblzt
hien/si,hatt/ethttzerblzt
mirhttenzerblzt
dirhttzerblzt
sihttenzerblzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerblz!
Plurielzerblzt!
zerblzt
zerblzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzerblzt
dugësszerblzt
hie/si,hatt/etgëttzerblzt
mirginnzerblzt
dirgittzerblzt
siginnzerblzt
Pass compos
echsinnzerblzt ginn
dubasszerblzt ginn
hien/si,hatt/etasszerblzt ginn
mirsinnzerblzt ginn
dirsiddzerblzt ginn
sisinnzerblzt ginn
Plus-que-parfait
echwarzerblzt ginn
duwaarszerblzt ginn
hien/si,hatt/etwarzerblzt ginn
mirwarenzerblzt ginn
dirwaartzerblzt ginn
siwarenzerblzt ginn
Futur I
echwäert zerblzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerblzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zerblzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zerblzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zerblzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausblzenverblzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles