E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verkleeden verkleiden (D)dguiser (F)
Stammformen verkleedenverkleetverkleet
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverkleeden
duverkleets
hien/si,hatt/etverkleet
mirverkleeden
dirverkleet
siverkleeden
Pass compos
echhuverkleet
duhuesverkleet
hien/si,hatt/ethuetverkleet
mirhuverkleet
dirhuttverkleet
sihuverkleet
Plus-que-parfait
echhatverkleet
duhasverkleet
hien/si,hatt/ethatverkleet
mirhateverkleet
dirhatverkleet
sihateverkleet
Futur I
echwäert verkleeden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkleet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkleeden
dugéifsverkleeden
hien/si,hatt/etgéifverkleeden
mirgéifeverkleeden
dirgéiftverkleeden
sigéifeverkleeden
Conditionnel Pass compos
echhttverkleet
duhssverkleet
hien/si,hatt/ethttverkleet
mirhätteverkleet
dirhttverkleet
sihätteverkleet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkleet!
Plurielverkleet!
verkleet
verkleeden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverkleet
dugëssverkleet
hie/si,hatt/etgëttverkleet
mirgiverkleet
dirgittverkleet
sigiverkleet
Pass compos
echsiverkleet ginn
dubassverkleet ginn
hien/si,hatt/etassverkleet ginn
mirsiverkleet ginn
dirsiddverkleet ginn
sisiverkleet ginn
Plus-que-parfait
echwarverkleet ginn
duwaarsverkleet ginn
hien/si,hatt/etwarverkleet ginn
mirwareverkleet ginn
dirwaartverkleet ginn
siwareverkleet ginn
Futur I
echwäert verkleet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkleet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verkleet
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verkleet ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verkleet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akleedenkleeden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles