E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aklemm-en einklemmen (D) – coincer (immobiliser) (F)
Stammformen aklemm-enklemm-t anage-klemm-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echklemm-en an
duklemm-s an
hien/si,hatt/etklemm-t an
mirklemm-en an
dirklemm-t an
siklemm-en an
Pass compos
echhunnage-klemm-t
duhuesage-klemm-t
hien/si,hatt/ethuetage-klemm-t
mirhunnage-klemm-t
dirhuttage-klemm-t
sihunnage-klemm-t
Plus-que-parfait
echhatage-klemm-t
duhasage-klemm-t
hien/si,hatt/ethatage-klemm-t
mirhatenage-klemm-t
dirhatage-klemm-t
sihatenage-klemm-t
Modale Futur I
echwäert aklemm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert age-klemm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaklemm-en
dugéifsaklemm-en
hien/si,hatt/etgéifaklemm-en
mirgéifenaklemm-en
dirgéiftaklemm-en
sigéifenaklemm-en
Conditionnel pass compos
echhttage-klemm-t
duhssage-klemm-t
hien/si,hatt/ethttage-klemm-t
mirhttenage-klemm-t
dirhttage-klemm-t
sihttenage-klemm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklemm an!
Plurielklemm-t an!
age-klemm-t
aklemm-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnage-klemm-t
dugëssage-klemm-t
hie/si,hatt/etgëttage-klemm-t
mirginnage-klemm-t
dirgittage-klemm-t
siginnage-klemm-t
Pass compos
echsinnage-klemm-t ginn
dubassage-klemm-t ginn
hien/si,hatt/etassage-klemm-t ginn
mirsinnage-klemm-t ginn
dirsiddage-klemm-t ginn
sisinnage-klemm-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-klemm-t ginn
duwaarsage-klemm-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-klemm-t ginn
mirwarenage-klemm-t ginn
dirwaartage-klemm-t ginn
siwarenage-klemm-t ginn
Modale Futur I
echwäert age-klemm-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert age-klemm-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-klemm-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-klemm-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier age-klemm-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
klemm-enofklemm-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles