E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
klŽppelen knŁppeln (D) – tabasser (F)
Stammformen klŽppelenklŽppeltgeklŽppelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echklŽppelen
duklŽppels
hien/si,hatt/etklŽppelt
mirklŽppelen
dirklŽppelt
siklŽppelen
Passť composť
echhugeklŽppelt
duhuesgeklŽppelt
hien/si,hatt/ethuetgeklŽppelt
mirhugeklŽppelt
dirhuttgeklŽppelt
sihugeklŽppelt
Plus-que-parfait
echhatgeklŽppelt
duhasgeklŽppelt
hien/si,hatt/ethatgeklŽppelt
mirhategeklŽppelt
dirhatgeklŽppelt
sihategeklŽppelt
Futur I
echwäert klŽppelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geklŽppelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklŽppelen
dugéifsklŽppelen
hien/si,hatt/etgéifklŽppelen
mirgéifeklŽppelen
dirgéiftklŽppelen
sigéifeklŽppelen
Conditionnel Passť composť
echhšttgeklŽppelt
duhšssgeklŽppelt
hien/si,hatt/ethšttgeklŽppelt
mirhättegeklŽppelt
dirhšttgeklŽppelt
sihättegeklŽppelt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierklŽppel!
PlurielklŽppelt!
geklŽppelt
klŽppelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echgigeklŽppelt
dugëssgeklŽppelt
hie/si,hatt/etgëttgeklŽppelt
mirgigeklŽppelt
dirgittgeklŽppelt
sigigeklŽppelt
Passť composť
echsigeklŽppelt ginn
dubassgeklŽppelt ginn
hien/si,hatt/etassgeklŽppelt ginn
mirsigeklŽppelt ginn
dirsiddgeklŽppelt ginn
sisigeklŽppelt ginn
Plus-que-parfait
echwargeklŽppelt ginn
duwaarsgeklŽppelt ginn
hien/si,hatt/etwargeklŽppelt ginn
mirwaregeklŽppelt ginn
dirwaartgeklŽppelt ginn
siwaregeklŽppelt ginn
Futur I
echwäert geklŽppelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geklŽppelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif geklŽppelt
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif geklŽppelt ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel Passť composť
echwier geklŽppelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles