E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
akliewen einkleben (D) – coller dans (F)
Stammformen akliewenklieft anageklieft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkliewen an
dukliefs an
hien/si,hatt/etklieft an
mirkliewen an
dirklieft an
sikliewen an
Pass compos
echhunnageklieft
duhuesageklieft
hien/si,hatt/ethuetageklieft
mirhunnageklieft
dirhuttageklieft
sihunnageklieft
Plus-que-parfait
echhatageklieft
duhasageklieft
hien/si,hatt/ethatageklieft
mirhatenageklieft
dirhatageklieft
sihatenageklieft
Futur I
echwäert akliewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageklieft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakliewen
dugéifsakliewen
hien/si,hatt/etgéifakliewen
mirgéifenakliewen
dirgéiftakliewen
sigéifenakliewen
Conditionnel Pass compos
echhttageklieft
duhssageklieft
hien/si,hatt/ethttageklieft
mirhttenageklieft
dirhttageklieft
sihttenageklieft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklief an!
Plurielklieft an!
ageklieft
akliewen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnageklieft
dugëssageklieft
hie/si,hatt/etgëttageklieft
mirginnageklieft
dirgittageklieft
siginnageklieft
Pass compos
echsinnageklieft ginn
dubassageklieft ginn
hien/si,hatt/etassageklieft ginn
mirsinnageklieft ginn
dirsiddageklieft ginn
sisinnageklieft ginn
Plus-que-parfait
echwarageklieft ginn
duwaarsageklieft ginn
hien/si,hatt/etwarageklieft ginn
mirwarenageklieft ginn
dirwaartageklieft ginn
siwarenageklieft ginn
Futur I
echwäert ageklieft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageklieft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ageklieft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ageklieft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ageklieft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
druklieweniwwerkliewenkliewenopkliewenukliewenverkliewenzoukliewen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles