E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerkliewen berkleben (D) – coller dessus (F)
Stammformen iwwerklieweniwwerklieftiwwerklieft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Prefigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echiwwerkliewen
duiwwerkliefs
hien/si,hatt/etiwwerklieft
miriwwerkliewen
diriwwerklieft
siiwwerkliewen
Pass compos
echhunniwwerklieft
duhuesiwwerklieft
hien/si,hatt/ethuetiwwerklieft
mirhunniwwerklieft
dirhuttiwwerklieft
sihunniwwerklieft
Plus-que-parfait
echhatiwwerklieft
duhasiwwerklieft
hien/si,hatt/ethatiwwerklieft
mirhateniwwerklieft
dirhatiwwerklieft
sihateniwwerklieft
Modale Futur I
echwäert iwwerkliewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert iwwerklieft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerkliewen
dugéifsiwwerkliewen
hien/si,hatt/etgéifiwwerkliewen
mirgéifeniwwerkliewen
dirgéiftiwwerkliewen
sigéifeniwwerkliewen
Conditionnel pass compos
echhttiwwerklieft
duhssiwwerklieft
hien/si,hatt/ethttiwwerklieft
mirhtteniwwerklieft
dirhttiwwerklieft
sihtteniwwerklieft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerklief!
Plurieliwwerklieft!
iwwerklieft
iwwerkliewen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginniwwerklieft
dugëssiwwerklieft
hie/si,hatt/etgëttiwwerklieft
mirginniwwerklieft
dirgittiwwerklieft
siginniwwerklieft
Pass compos
echsinniwwerklieft ginn
dubassiwwerklieft ginn
hien/si,hatt/etassiwwerklieft ginn
mirsinniwwerklieft ginn
dirsiddiwwerklieft ginn
sisinniwwerklieft ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerklieft ginn
duwaarsiwwerklieft ginn
hien/si,hatt/etwariwwerklieft ginn
mirwareniwwerklieft ginn
dirwaartiwwerklieft ginn
siwareniwwerklieft ginn
Modale Futur I
echwäert iwwerklieft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert iwwerklieft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif iwwerklieft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif iwwerklieft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier iwwerklieft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akliewendrukliewenkliewenopkliewenukliewenverkliewenzoukliewen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles