E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ukliewen ankleben (D) – coller (F)
Stammformen ukliewenklieft unugeklieft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkliewen un
dukliefs un
hien/si,hatt/etklieft un
mirkliewen un
dirklieft un
sikliewen un
Pass compos
echhunnugeklieft
duhuesugeklieft
hien/si,hatt/ethuetugeklieft
mirhunnugeklieft
dirhuttugeklieft
sihunnugeklieft
Plus-que-parfait
echhatugeklieft
duhasugeklieft
hien/si,hatt/ethatugeklieft
mirhatenugeklieft
dirhatugeklieft
sihatenugeklieft
Futur I
echwäert ukliewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeklieft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifukliewen
dugéifsukliewen
hien/si,hatt/etgéifukliewen
mirgéifenukliewen
dirgéiftukliewen
sigéifenukliewen
Conditionnel Pass compos
echhttugeklieft
duhssugeklieft
hien/si,hatt/ethttugeklieft
mirhttenugeklieft
dirhttugeklieft
sihttenugeklieft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklief un!
Plurielklieft un!
ugeklieft
ukliewen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugeklieft
dugëssugeklieft
hie/si,hatt/etgëttugeklieft
mirginnugeklieft
dirgittugeklieft
siginnugeklieft
Pass compos
echsinnugeklieft ginn
dubassugeklieft ginn
hien/si,hatt/etassugeklieft ginn
mirsinnugeklieft ginn
dirsiddugeklieft ginn
sisinnugeklieft ginn
Plus-que-parfait
echwarugeklieft ginn
duwaarsugeklieft ginn
hien/si,hatt/etwarugeklieft ginn
mirwarenugeklieft ginn
dirwaartugeklieft ginn
siwarenugeklieft ginn
Futur I
echwäert ugeklieft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeklieft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugeklieft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugeklieft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugeklieft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akliewendruklieweniwwerkliewenkliewenopkliewenverkliewenzoukliewen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles