E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verkliewen verkleben (D) – fermer en collant (F)
Stammformen verkliewenverklieftverklieft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echverkliewen
duverkliefs
hien/si,hatt/etverklieft
mirverkliewen
dirverklieft
siverkliewen
Pass compos
echhuverklieft
duhuesverklieft
hien/si,hatt/ethuetverklieft
mirhuverklieft
dirhuttverklieft
sihuverklieft
Plus-que-parfait
echhatverklieft
duhasverklieft
hien/si,hatt/ethatverklieft
mirhateverklieft
dirhatverklieft
sihateverklieft
Modale Futur I
echwäert verkliewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verklieft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkliewen
dugéifsverkliewen
hien/si,hatt/etgéifverkliewen
mirgéifeverkliewen
dirgéiftverkliewen
sigéifeverkliewen
Conditionnel pass compos
echhttverklieft
duhssverklieft
hien/si,hatt/ethttverklieft
mirhätteverklieft
dirhttverklieft
sihätteverklieft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverklief!
Plurielverklieft!
verklieft
verkliewen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiverklieft
dugëssverklieft
hie/si,hatt/etgëttverklieft
mirgiverklieft
dirgittverklieft
sigiverklieft
Pass compos
echsiverklieft ginn
dubassverklieft ginn
hien/si,hatt/etassverklieft ginn
mirsiverklieft ginn
dirsiddverklieft ginn
sisiverklieft ginn
Plus-que-parfait
echwarverklieft ginn
duwaarsverklieft ginn
hien/si,hatt/etwarverklieft ginn
mirwareverklieft ginn
dirwaartverklieft ginn
siwareverklieft ginn
Modale Futur I
echwäert verklieft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verklieft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verklieft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verklieft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier verklieft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akliewendruklieweniwwerkliewenkliewenopkliewenukliewenzoukliewen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles