E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auskligel-en ausklgeln (D)rflchir (F)
Stammformen auskligel-enkligel-t ausausge-kligel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkligel-en aus
dukligel-s aus
hien/si,hatt/etkligel-t aus
mirkligel-en aus
dirkligel-t aus
sikligel-en aus
Pass compos
echhunnausge-kligel-t
duhuesausge-kligel-t
hien/si,hatt/ethuetausge-kligel-t
mirhunnausge-kligel-t
dirhuttausge-kligel-t
sihunnausge-kligel-t
Plus-que-parfait
echhatausge-kligel-t
duhasausge-kligel-t
hien/si,hatt/ethatausge-kligel-t
mirhatenausge-kligel-t
dirhatausge-kligel-t
sihatenausge-kligel-t
Futur I
echwäert auskligel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-kligel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauskligel-en
dugéifsauskligel-en
hien/si,hatt/etgéifauskligel-en
mirgéifenauskligel-en
dirgéiftauskligel-en
sigéifenauskligel-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-kligel-t
duhssausge-kligel-t
hien/si,hatt/ethttausge-kligel-t
mirhttenausge-kligel-t
dirhttausge-kligel-t
sihttenausge-kligel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkligel aus!
Plurielkligel-t aus!
ausge-kligel-t
auskligel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausge-kligel-t
dugëssausge-kligel-t
hie/si,hatt/etgëttausge-kligel-t
mirginnausge-kligel-t
dirgittausge-kligel-t
siginnausge-kligel-t
Pass compos
echsinnausge-kligel-t ginn
dubassausge-kligel-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-kligel-t ginn
mirsinnausge-kligel-t ginn
dirsiddausge-kligel-t ginn
sisinnausge-kligel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-kligel-t ginn
duwaarsausge-kligel-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-kligel-t ginn
mirwarenausge-kligel-t ginn
dirwaartausge-kligel-t ginn
siwarenausge-kligel-t ginn
Futur I
echwäert ausge-kligel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-kligel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausge-kligel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausge-kligel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausge-kligel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles