E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
klimatiséieren klimatisieren (D)climatiser (F)
Stammformen klimatiséierenklimatiséiertklimatiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echklimatiséieren
duklimatiséiers
hien/si,hatt/etklimatiséiert
mirklimatiséieren
dirklimatiséiert
siklimatiséieren
Passé composé
echhuklimatiséiert
duhuesklimatiséiert
hien/si,hatt/ethuetklimatiséiert
mirhuklimatiséiert
dirhuttklimatiséiert
sihuklimatiséiert
Plus-que-parfait
echhatklimatiséiert
duhasklimatiséiert
hien/si,hatt/ethatklimatiséiert
mirhateklimatiséiert
dirhatklimatiséiert
sihateklimatiséiert
Futur I
echwäert klimatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert klimatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklimatiséieren
dugéifsklimatiséieren
hien/si,hatt/etgéifklimatiséieren
mirgéifeklimatiséieren
dirgéiftklimatiséieren
sigéifeklimatiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättklimatiséiert
duhässklimatiséiert
hien/si,hatt/ethättklimatiséiert
mirhätteklimatiséiert
dirhättklimatiséiert
sihätteklimatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklimatiséier!
Plurielklimatiséiert!
klimatiséiert
klimatiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiklimatiséiert
dugëssklimatiséiert
hie/si,hatt/etgëttklimatiséiert
mirgiklimatiséiert
dirgittklimatiséiert
sigiklimatiséiert
Passé composé
echsiklimatiséiert ginn
dubassklimatiséiert ginn
hien/si,hatt/etassklimatiséiert ginn
mirsiklimatiséiert ginn
dirsiddklimatiséiert ginn
sisiklimatiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarklimatiséiert ginn
duwaarsklimatiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarklimatiséiert ginn
mirwareklimatiséiert ginn
dirwaartklimatiséiert ginn
siwareklimatiséiert ginn
Futur I
echwäert klimatiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert klimatiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif klimatiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif klimatiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier klimatiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles